Automobilo.info
 


FAQ (Często Zadawane Pytania) - Plik Pomocy.

  1. Historia Pojazdu
  2. Tankowanie
  3. Listwa prezentacyjna samochodu
  4. Wyszukiwanie informacji w serwisie Automobilo.info
  5. Archiwizacja/Kasowanie samochodu

  1. Historia pojazdu
  2. Całą historię pojazdu podzieliliśmy na kilka rodzajów wydarzeń. Można za ich pomocą opisać wszystko, co dzieje się z naszym samochodem, w sposób uporządkowany i łatwy do dalszej analizy. Poniżej krótka ich charakterystyka, dokładniejszy opis, możecie znaleźć w osobnych działach pliku pomocy (również poniżej).
    1. Tankowanie
    2. Jedna z najczęstszych czynności powiązana z eksploatacją naszego pojazdu. Dodawanie wpisów tego typu, jest kluczowe dla działania aplikacji. Gdyż na ich postawie ustalany jest "w miarę" aktualnych przebieg samochodu i dzięki temu możemy generować różne dane statystyczne odnośnie drogi pokonywanej dziennie (miesięcznie i rocznie), w różnych miesiącach etc. Również, dzięki regularnej aktualizacji, możemy wyliczyć za ile dni zaistnieje potrzeba przeprowadzenia następnych wymian, przeglądów, rejestracji (czyli zdarzeń cyklicznych).
    3. Naprawa
    4. Zdarzenie następujące w skutek awarii pojazdu. Wiąże się zazwyczaj z wymianą części/podzespołów.
    5. Wymiana
    6. Zdarzenie związane z wymianą części/płynów - zazwyczaj cykliczne lub eksploatacyjne - nie powstałe na skutek awarii (wymiana rozrządu, klocków hamulcowych, oleju i filtra etc).
    7. Zdarzenie
    8. Wszystkie inne wydarzenia w historii pojazdu. Może to być coroczny przegląd, pojawienie się jakiś objawów (chcemy zapamiętać kiedy coś po raz pierwszy zaobserwowaliśmy), zmiana ogumienia, mycie samochodu etc.
  3. Tankowanie
    1. Jak poprawnie dodawać informacje o tankowaniu?
    2. Jest kilka zasad, które muszą być spełnione by wyliczenia przeprowadzane przez serwis były poprawne. Oraz kilka wskazówek, które sprawią, że obliczenia będą dokładniejsze i bardziej użyteczne dla Ciebie.
      • Staraj się tankować zawsze przy tym samym stanie baku (np. gdy zapali się rezerwa).
      • W ogólnym rozrachunku (kilka, kilkanaście tankowań) nie ma to znaczenia, jednak w obliczeniach od jednego do drugiego tankowania mogą się pojawiać przekłamania jeśli nie będziesz trzymał się tej zasady.
      • Jeśli pominąłeś jakieś tankowanie (nie wprowadziłeś go do serwisu)...
      • ... najlepiej jest zsumować koszt i ilość zatankowanego paliwa (nie ma znaczenia ile tankowań pominąłeś, jeśli zsumujesz wszystkie koszty i litry) oraz wpisać stan licznika głównego z ostatniego tankowania. Wprawdzie spowoduje to przekłamanie w okresowej (od ostatniego tankowania) średniej spalania (będzie ona mocno zaniżona) - jednak kolejne tankowanie skoryguje ten błąd i w ogólnym rozrachunku dane będą całkowicie prawidłowe.
      • Jeśli pominąłeś kilka tankowań i nie zapisałeś kosztów oraz ilości tankowanego paliwa ...
      • Możesz użyć modułu "tankowania uzupełniającego". Przejście do niego znajduje się w podstawowym ekranie tankowania. Musisz podać tam dane dotyczące bieżącego tankowania, przebieg licznika głównego (koniecznie) i wybrać czy chcesz by system naliczył ci koszty w wygenerowanych tankowaniach (zalecane) oraz przybliżony styl jazdy w okresie od ostatniego, wprowadzonego tankowania. Pamiętaj że wyliczone przez system tankowania będą dotyczyć obecnie uzupełnianego paliwa (ważne zwłaszcza dla ludzi z systemami wielopaliwowymi).
      • Jak działa system "tankowania uzupełniającego"?
      • Moduł ten wymaga, by były wprowadzone przynajmniej dwa, właściwe tankowania. Oczywiście im więcej tym dokładniejsze będą wyniki statystyczne. Ponieważ serwis wie ile zazwyczaj tankujesz, ile średnio przejeżdżasz na zatankowanym paliwie (spalanie) - jest w stanie oszacować ilość tankowań, które miały miejsce od ostatniego wpisu. Uzupełni wpis średnią ilością tankowanego przez Ciebie paliwa, wyliczy średnią jego cenę w tym okresie (na podstawie danych wpisanych przez innych użytkowników) - innymi słowy, postara się za symulować Twoje standardowe działania. Tankowania tak dodane, można kasować na normalnych zasadach. W historii samochodu, są dodatkowo oznaczone ikonka komputera .
      • Właśnie zapaliła mi się rezerwa, ale nie mogę jeszcze zatankować (np. jestem w trasie i stacja będzie za 40km) - co zrobić?
      • Spisz stan licznika głównego w chwili zapalenia się lampki rezerwy i użyj jego wskazania w trakcie dodawania tankowania (które mogło nastąpić później) - nie spowoduje to żadnych przekłamań a jest wręcz zalecane w tego typu sytuacjach.
    3. Mam samochód z instalacją LPG - jak wpisywać tankowania?
    4. Przyjęta została zasada, że w wypadku samochodów z podwójnym paliwem (na razie tylko LPG, w przyszłości zapewne gaz ziemny, może wodór) jedno z nich jest dominującym. W tym wypadku jest to LPG. Obecnie istnieje już możliwość dodawania obu tankowań (zarówno LPG jak i benzyny) - jednak dalej podstawą do większości obliczeń jest LPG, a spalanie benzyny będzie mocno przekłamane (acz ciągle wartościowe - patrz poniżej).
        Kilka właściwości/zasad wpisywania tankowań LPG
      • Spalanie pokazywane dla LPG jest zaniżone,
      • ze względu na fakt, że do wyliczeń jest brana droga przebyta na LPG jak i benzynie (rozruchy samochodu, wstępna jazda etc).
      • Spalanie dla benzyny jest mocno zaniżone,
      • ze względów jak wyżej, jednak w wyniku (zazwyczaj) dużej dysproporcji jazdy na gazie w stosunku do jazdy na benzynie - w wypadku tej ostatnie dane są nierealne.
      • Mimo, iż pokazywane spalanie benzyny jest nie realne,
      • dostarcza informacji ile, przy normalnym trybie jazdy, jesteś w stanie przebyć drogi na mieszance LPG+benzyna, oraz co ile KM musisz tankować etc.
      • Problemy z wyliczeniami przedstawione powyżej,
      • wynikają z faktu posiadania wspólnego licznika drogi niezależnie od rodzaju użytego paliwa i nie da się tego problemu obejść. Można co najwyżej za pomocą szacowania trochę dane urealnić.
    5. Podałem błędne dane przy ostatnim tankowaniu, co robić?
    6. W widoku historii samochodu ("Historia pojazdu" - prawe menu), przy ostatnim tankowaniu (o ile zostało wpisane nie dawniej niż miesiąc temu) pojawia się mały czerwony krzyżyk. Jego wciśniecie powoduje skasowanie ostatniego tankowania. Najlepiej zapamiętać podane tam dane przed skasowaniem, aby wprowadzić je ponownie - poprawione.
  4. Listwa prezentacyjna samochodu
  5. Jest to grafika/obrazek generowany dynamicznie (przy każdym jego odczytaniu, aktualne dane są na nowo wklejane do listwy), który można umieścić w ramach podpisu na forach, w emailach na stronach WWW etc. Różnorodność zastosowań jest spora, o ile komuś podoba się taka forma ekshibicjonizmu :)
    Chwilowo rodzaj prezentowanych danych jest stały, docelowo będzie możliwość ich komponowania według uznania.
    Przykładowa listwa: Listwa
    1. Jak mogę zobaczyć listwę prezentacyjną mojego samochodu?
    2. Podstawowym warunkiem jej funkcjonowania, jest zezwolenie na publikację "Podstawowych danych" pojazdu (gdyż są one umieszczane w listwie). Takiej zmiany możesz dokonać w "Edycji Profilu" pojazdu. Jednocześnie na tej stronie (jeśli taka zgoda występuje), pojawi się informacja o sposobie dodawania listwy na innych stronach, oraz link do jej edycji.
    3. Czy mogę zmienić wygląd listwy?
    4. Tak, choć obecnie w jedynie okrojony sposób. W oknie "Edycji profilu" pojazdu, z boku Twojej listwy znajduje się ikonka jej edycji (Ikona edycji). Po jej kliknięciu, na nowej stronie pojawi się panel modyfikacji listwy. By zmienić kolor napisów/tła kliknij na prostokącie (w który możesz wpisać wartość koloru w postaci heksadecymalnej) przy odpowiednim napisie. A następnie przesuwając małe kółko, po prostokącie z odcieniami koloru, wybierz pasującą Ci konfigurację kolorystyczną.
  6. Wyszukiwanie informacji w serwisie Automobilo.info
  7. Jedną z podstawowych idei powstania serwisu, jest wymiana informacji pomiędzy użytkownikami. Chcemy by nie odbywało się to na zasadzie wymuszonego wprowadzania danych, a jak by "przy okazji". Dlatego wszelkie wymiany, naprawy, tankowania i dodawanie samochodów tworzy swoistą bazę danych, której mamy dostęp za pomocą wyszukiwarki.
  8. Archiwizacja/Kasowanie samochodu
  9. Jeśli historia danego samochodu nie jest Ci już potrzebna (np. został zezłomowany, sprzedany osobie nie mającej konta u nas w serwisie) możesz go zarchiwizować. Porządkując w ten sposób swoją listę samochodów i zwalniając miejsce na nowe pojazdy.
    1. Jak wygląda procedura archiwizacji?
    2. Ze względu na swoją wagę, procedura potwierdzana jest przez kod autoryzacyjny wysyłany pocztą (podobnie jak zmiana adresu email, lub przypomnienie hasła). W menu "Opcji Zaawansowanych" samochodu, należy wybrać archiwizację i następnie potwierdzić operację. Po chwili do Twojej skrzynki trafi email z adresem strony i kodem autoryzacyjnym. Należy zalogować się do serwisu i kliknąć na link (lub przekleić cały adres do przeglądarki) z listu.
    3. Dlaczego nazywa się to archiwizacją?
    4. Kończąc procedurę zostają skasowane tylko dowiązania do samochodu. Informacje o cenach paliw, częściach, statystyki zostają zachowane - dlatego też właściwszą nazwą jest archiwizacja.


AutoMobilo  > Portal  > FAQ